Saturday, September 20, 2008

Blogi nimi

Nii nii, 6 inimest tiimiga liitunud, paras aeg sisulise aruteluga alustada. Kuna tundub, et praegune esialgne nime variant ei pruugi olla kõige õnnestunum, siis andke teada, kellel paremaid ideid. Tõenäoliselt tuleb muuta ka netiaadress (üks võimalus on kolida Vindi foorumisse), aga seda vast siis kui oleme nime osas kokkuleppele jõudnud.

25 comments:

karmen said...

Nii. Mina olen juba algusest peale üles näidanud oma mitte üleliia entusiastlikku suhtumist blogi nimesse. Mulle sellised vinditindikonditondimalekabeklubi.blogger.com lohisevad nimed ei meeldi. Ja üleüldse, ausalt, kohe kuidagi ei identifitseeri ma end vindi-inimesena ja ma ei tea ühtegi ratsionaalset argumenti, miks peaks vindi egiidi alt kokku saama või kommunikeeruma. Niisiis, esimene mõte, mis mul seoses nimega pähe torkas, on "e2-e4" - lühike, arusaadav, kõigile teada. Kuna ma sain aru, et Andresel on plaanis ka kabe sisse tuua, siis võib see tunduda kabetajate diskrimineerimisena ja võiks ju veel lühema nime panna- "E4" !!! Mis enam ei kajasta liikumissuunda ega käiku, vaid lihtsalt ühte välja mängulaual, viidateski 64 ruudulisele lauale ning jättes sealtoimuva vabade tõlgenduste tallermaaks. Aga kindlasti on olemas väga universaalseid nimesid, mis viitavad kas üleüldiselt lauamängudele või mängijate teatavatele iseärasustele.....
Teised?

fantunes said...

Mõte huvitav... aga e4 asemel oleks ehk parem d4 - kabes nimelt väljale e4 käimine suhtkoht komplitseeritud. Kuna enamus meist suht mitmekülgsed tegelased, kes mängivad erinevaid mõttemänge, siis miks mitte kaaluda ka "Mõttemängurid" nime.

karmen said...

Mh, nagu mainisin, ei kajasta e4 mitte käiku, vaid ainult ühte välja male/kabelaual, tead ju küll, kuidas osa tervikut tähistab- malenupp kogu mängu jne, nii siis tähistab üks ruut mõttemänge :))) Okok, aga kui veel laiema tõlgenduse korral võib see tähistada ka lihtsalt nominatsiooni (on ju kindlasti kaardimängudes ka teatud numbri ja tähekombinatsioonid?). Njah, d4 on ka justkui lihtsalt ruut, mis viitaks lauale, aga d4 ei ole enam nii laialtkasutatav ja äratuntav mängu tähistamiseks kui e4. E2-e4 on arusaadav ka absoluutsele võhikule, kuid d4 enam mitte.....
"Mõttemängurite" osas mul selget seisukohta ei ole, kuid kaks asja, mis pähe torkasid: 1) Õ-täht, mis mulle keeleliselt meeldib, kuid netiavarustes läheb kaduma ja kannatab nimi ning 2) mängurid on kuidagi negatiivse ja justkui räpase kuvandiga, aga mine tea....ehk on selles osa enesekriitikatki.... Ei tea. Kui keegi argumenteeriks....

TiiT said...

Kulla Karmen, e4 on valge ruut. Sellel ruudul ei mängita kabet. Sellepärast on sinna käimine komplitseeritud:)

Võibolla enne, kui me otse nime kallale tormame, võiks mõelda, et mida me üldse nendel õhtutel näha tahame, mida me korraldame! Näiteks kui paljud oleksid renju/gomoku mängimise poolt? Ma tean vähemalt 2 inimest peale minu, kes oleksid 2 käega poolt, ja eeldan et neid leidub veel.
Samas ei tasu ka ära unustada tegevusi, mis on ka huvitavad, kuid mis pole mõttemängud (nagu näiteks Dostojevski õhtu, mida Karmen soovis teha ja mille tegemisest ta enam ilmselt ei pääse).

Teiseks tahan öelda, et nimi a'la "e2-e4" on liiga kitsas nimi selisele asjale. Aga kuna sellest juba juttu oli, siis ma eeldan et sarnast nime meil ei tule. Sama hästi võiks panna i11, mis on levinud avang renjus... See jätaks meist just väga kahtlase mulje.

Vindi kabe-male klubi poleks muidu halb nimi, aga see viitab ainult kahele mängule, mille põhjal võiks arvata, et meil on tegelased, kes mängivad vaid neid kahte mängu või ainult ühte neist.

Pakun välja alternatiivi: Paneks midagi sellist, mis ei seostaks meid otseselt mõttemängudega, kuid vihjaks sellele. Vint sobiks sellisel juhul ideaalselt. Inimesed kes teavad vinti, need mõistavad et neil on huvitavad hobid, aga nimi ise oleks a'la "Vindi lõvid" või mis iganes (see nimi on lihtsalt välja pakutud, annab suurepäraselt idee edasi - Ja ka õ on sees:P)
Vot just selline nimi ärataks huvi ja ei teeks meist negatiivseid räpase kuvandiga inimesi.


P.S. to Karmen: ütle, kas sulle ei meeldi lohisevad nimed, või sulle ei meeldi sõna Vint seal?? (see jäi arusaamatuks) Sest see nimi pole ju nii lohisev

fantunes said...

Lisaks sellele, mis plaanis koosviibimistel, võiks ehk arutada ka, mida kõike blogisse kirjutame. Selge, et plaane järgmiste koosviibimiste kohta ning ülevaadet ja tagasisidet eelmistest kokkusaamistest. Aga pakuksin välja ka selliste mõttemänguturniiride kajastamise, millel oma alaliitu ja/või kodulehekülge ei ole. St peamiselt erinevaid kombineeritud võistlusi nagu male-kabe, kabe-gomoku, mõttemitmevõistlus, neljavõistlus jms. Oluline osa meie "klubist" ju tihtilugu sellistel võistlustel osaleb. Seda silmas pidades pakkusingi välja "mõttemängurid". Veel soovitusi: kuna e4 vihjab liigselt malele ja d4 vms pole enam nii laialt kasutatav, siis miks mitte "ruuduline laud" või lühemalt ja vähem lohisevalt "ruudulaud"?
PS. Vindi kabekuningal Ruudul oleks kah hea meel:P

karmen said...

Tiit, nagu mainisin, ei tähenda e4 käiku, aga ma möönan, et selles on omajagu egoismi, kuna see on ainuke mäng, mis mind köidab. Nii samamoodi toimite ka teie: üks, püüdes nimetamise ja identifitseerimise kaudu populariseerida vint.ee portaali ja teine mõttemängude liitu.

Mul ei ole vint.ee vastu absoluutselt mitte midagi- mulle väga meeldib see portaal! Ja mulle ei meeldi pikad lohisevad nimed. Kui keegi oskaks lahti seletada, mida sõna "vint" male, kabe jne osas kajastab ja millele täpselt viitab, siis oleksin ehk kahe käega nõus. Praegusel hetkel viitab see vaid mänguportaalile ja ma ei ole päris kindel, kas meil oleks üldse õigus kasutada vindi nime, ükskõik, millises nimisõnalises koosluses.

Kuna me juba kõik asju enda mätta otsast vaatame, siis minu selge eelistus oleks, et sellest saaks ennekõike maletemaatiline blogi (mul on endal väga palju huvitavat materjali male ajaloost ja filosoofiast, kindlasti oleks huvitav, kui Andres ja teised hakkajamad aeg-ajalt mõne partiianalüüsi teostaksid). Kuna paljud meist ka kabetavad, siis pole mul ka midagi selle vastu, et kabet samaväärselt kajastada. Kuna aga ülejäänud mängud on suhteliselt marginaalses seisus ning ma ei tea meist kedagi, kes eelistaks gomokut või rendzut malele või kabele, siis võiks nende mängude jaoks olla eraldi nurk. Muidu tekib lihtsalt mingisugune virrvarr ja stiilipuhtus läheb kaduma. Male ja kabe võiksid ka olla kuidagi eraldatud- mina ei tea, kuidas see tehniliselt võimalik oleks. Ütlen seda kui malearmastaja, kuid respekteerides ka kabet ja austades oma kabesõpru, kelle kirjutisi hea meelega lugeda tahaks. Ilmselt ei saaks ega tohiks Andres ühte mängu teistele eelistada, juhul kui tema eesmärk on püüda populariseerida mõttemängusid. Nii et me kõik vaatame asju praegusel hetkel enda huviorbiidist lähtuvalt, seega oleks hea, kui ka teised arvamusi ja ettepanekuid teeksid.

"Mängurid" oleks mõnes mõttes isegi mõeldav ja mulle kirjanduslikult tegelikult väga meeldib, sest on ju mitmeid teoseid: Dostojevski "Mängur", Gogol "Mängurid" jne, kajastades ennekõike hasartmängusõltuvust. Siiski on psühholoogilised mõjud sarnased ka mõttemängude puhul, nii et .....mina ei tea....kirjanduslikult väga meeldib, aga selles sõnas on nii palju rohkem kirge, ambitsioone, emotsioone, raevu, joovastust, elusalgamist jne, kui meis endis.... Vist.

TiiT said...

Karmen, nagu sa mainisid, ei tähenda e4 käiku, vaid ainult ühte välja male/kabelaual.
Mispärast on e4 väli kabes tähtsam kui e4-le käik?

Aga muidu jah, võtke kõik sõna. Siis saab aimu üldse, et mida meil vaja on siia.

ja vindiga seostubki kabe ja male jne just sellega, et sellenimelises portaalis saab neid mängida. Kas sellest seosest ei piisa.
Aga selle koha pealt, et kas nime võib kasutada. Ma ei näe põhjust, miks meil ei võiks olla nimi, mis sisaldab vinti. On siis kohe vaja kõigil teada, et on tegemist mõttemänguritega. Tekitabki inimestes huvi tulla lugema, et millega me tegeleme.
Aga ok aitab hetkel, ootame teised arvamused ära:)

fantunes said...

Lühikokkuvõte seni väljapakutud ideedest: "e2-e4", "e4", "d4", "Mõttemängurid", "Mängurid", "Ruudulaud", "i11" (okok, nali:)), "Vindi lõvid". Jätkakem ajurünnakuga!

elin said...

Lugesin ja lugesin nimevaidlusi. E4? Mängur? Hmmm...
Pooldan Karmeni mõtet, et nimi võiks olla lühike. Ja Tiidu arvamus, et see võiks kõiki neid lõbusaid lauamänge ja nende toredaid mängijaid ühendada on ka väga mõistlik.
Seega, pakun välja ilusa lühikese nime, mis kõiki ja kõike ilusaste iseloomustab- nohkarite klubi.Kui on vaja vindi nime, siis võib ka vindi nohkarite klubi, aga see jälle pisut pikavõitu.
Tiit, ära vihasta.

karmen said...

Irwwwwwwwwwwww...ma kõveras praegu.....ei suuda kohe, noh :)))))))

Ühesõnaga, pooldan universaalset ja meile omast ühisnime "nohkarid"!!! Ilma igasuguste muude lisadeta! On loogiline või ei ole?! Kes on aus ja suudab (iseendale) tunnistada ja kes on kindel, et teda see nimi ei puuduta, peaks suutma sellest üle olla.....või kuidas?

Irwwww....

karmen said...

No ja alternatiiviks oleks laiematähenduslik- "pinges". Ilus eestikeelne sõna, mis iseloomustab nohkareid, emotsioone, psüühikat, mängusituatsiooni, mängukirge, opositsiooni, emotsionaalset laetust jne.

;)

Tuul said...

Mul on ainult õ-de ja ä-dega nimed:
Mängumõtted
Mängin kuni elan
Mõttemaa
Mulle endale meeldib neist esimene kõige rohkem, sest ma sain aru, et siia hakatakse kirjutama mõtteid erinevate mängude kohta. Ja siis ei ole nagu tõsised töömõtted, vaid just mängumõtted. Et mängult.
Ahah, see oleks ju ka nimi:
Mängult
Igatahes on juba päris huvitav siia lehele tulla ja vaadata, mis nali jälle kirjutatud on.
Ma Andresele juba ütlesin, et minu meelest kõlab e2-e4 nagu elu24. Kas pole?

karmen said...

Inspireerituna Tuule ä-dest ja õ-dest: 1) mõttemätas 2) mängusõbrad 3) mõttevõrk 4) mänguliselt 5) päriselt ka 7) mängumõtted (mõttemängudemängumõtted.blogspot.com :)- kas on ilus eestikeelne sõna(paar), ah?!?)

Veel mõtteid:
7) homo ludens (mängiv inimene) 8) mänguelement 9) mänguinstinkt 10)mängupisik......

Nüüd tuttu!

TiiT said...

Nonii, põnevat lugemist vahepeal tulnud.
Kõigepealt ütlen seda et seal ei pea vint olema. See on lihtaslt variant, mida pakkusin. kes siis seda veel meist pakub kui mitte mina:P

Teiseks, Tuule nägemus asjast on huvitav - teha selline lihtne ja natuke seostav nimi. pole vaja mingit üleshaibitud nime, millel peaks mingi hullem keeruline tagamõte olema, nagu seda on e4 või nohkarid vmi(või mis iganes).

Kolmandaks, Karmen, siin ei hakka mingit maleteemat ajama. Selleks võid ise teha mingi male klubi. Samamoodi ei hakka siin mingit kabeteemat olema ega muud sellist teemat. Algne idee oli sellest teha blogi, kus me kirjutame, mida me koos teeme ja mis tulemas on ja mis huvitavat juhtus jne. Emotsioonid mõnest spetsiaalsest mängust või siis mõnest seisust laual. (Lühidalt öeldes ei hakka analüüsima ja partiisid siia laduma, vaid paneme oma mõtted kirja meie ühiste tegemiste kohta)

Või olen mina asjast valesti aru saanud??!!?

Ah jaa, ilusat hommikut siis.. ja kommentaariderohket päeva :)

karmen said...

A!?

No siis on küll selle blogi informatiivne ja emotsionaalne väärtus vägagi produktiivne ja arendav. Kui asja mõte on üksteisele ja huvitundjatele (oleks mõni?) kirjutada, et õhtu jooksul joodi piparmünditeed ja söödi Ekstra küpsiseid, siis ei ole asjal minu jaoks enam mõtet. Ja ma ei saa aru, millega ma olen ära teeninud nii personaalse ja kollektiivist eraldatava lähenemise- olen väga tolerantne olnud ja võrdväärselt kõikidesse mängudesse suhtunud, kaitsmata või õigustamata (rääkimata pealesurumisest) kuidagimoodigi valitud nimesid. Selle tolerantsuse peale saan repliigi "võid oma maleklubi teha"....

Tuul said...

Mina arvan, et hakkame just maleteemat ajama. Ja kabeteemat ka. Ja mis teemasid veel meeldib. Isegi võhiku jaoks on vaimukas ja põhjalik partiianalüüs põnev lugemine. Ja kindlasti on partiianalüüsi kirjutamine enda jaoks ka väga arendav - tuleb põhjendada oma mõtteid ning vigu mõista. Kuigi ma kabest midagi ei jaga, loeksin heameelega mõne oskaja huvitavalt kirjutatud partiianalüüsi.
Kui lubatakse erinevatest mängudest kirjutada, siis mis te arvate, kas oleks huvitav, kui me Andresega püüaks Hiinas olles anda ülevaate oma bridžiturniiri edenemisest? Mul plaanis läpakas kaasa võtta ja hotellis pidi internett olema. Ja siis me võiks püüda kirjutada ka niipalju, kui saame, sealsamas toimuvatest male- ja kabeturnadest ja kõvadest mängijatest, keda me (loodetavasti) kohtame.
Minu meelest pole blogiruum piiratud ja blogi on seda elavam, mida rohkem ja suurema entusiasmiga siia kirjutatakse. Tiit võib malejutud lugemata jätta ja Karmen võib kabejutud lugemata jätta. Peaasi, et kõigil oleks siia huvitav ja hea tulla.

elin said...

Võiks ikka selline lööv nimi olla. Näiteks minu vend kuulub ühingusse nimega Kepivendade Ordu. Siis võiks näiteks selle vastandina olla Nupuvendade Ordu.

TiiT said...

Ju ma siis sain valesti asjast aru, sry. Lihtsalt minu nägemus asjast oleks selline, et just võtta asja natuke rahulikumalt ja just kirjutada sellest, et mis toimus. Ja see repliik on väga õigustatud, sest just sina ajad oma maleteemat peale. Mida siis sinu arust tähendab materjalid maleajaloost ja filosoofiast jne?? On ju maleklubi teema või mis??
Mina jään enda seisukoha juurde. Võiks pigem panustada koosviibimistesse, mitte niivõrd teooriatesse - sest need koosviibimised on toredad.

TO Karmen: ma ei plaaninud midagi personaalset sulle öelda. Vabandan kui nii tegin. Üritan lihtsalt oma nägemust selgeks teha.

fantunes said...

Oi kui palju asjalikke ja vaimukaid ideid genereeritud vahepeal. Ei möödu praktiliselt tundigi kui jälle mõnda toredat lugemist ei lisandu. Mul igaljuhul juba eksmatt suhtkoht garanteeritud, kuna teadustöö asemel istun blogis ja klikin refreshi nuppu...
Homo ludens tundub küll hea varjant olema - lihtne, selge ja sisukas, mitte liigselt ambitsioonikas aga siiski ideed edasiandev, erudeeritusele ja enesest lugupidamisele viitav ning pole inetu ega piinlik.
Mõttemängudemängumõtted on ka muidugi omamoodi vahva nimi, mulle sümpatiseerib:)
Ma arvan ka, et lisaks oma plaanide koordineerimisele võiksime pakkuda muudki põnevat lugemist mõttemängude vallast. Peab ju andma Cammule, kui idee autorile, võimaluse vaatleja ning vaadeldaja üle trumbata ja Eesti parima maleajakirjaniku auhind koju tuua:) Tuulele nt tegin ettepaneku vahendada mõttemänge, mõtlemisprotsessi, ajupotentsiaaliga seonduvat jms teadusuudiste portaalist Novaator (millega ta tihedalt igapäevatöös seotud on, seega võib mõndagi põnevat leida).
Ja ku nimi ka Vindiga seotud ei tule, siis Vindi propageerimises küll midagi halba ei näe - tegu on suurepärase ettevõtmisega, mis väärib tunnustust ja reklaami.
Pakun välja, et hääletame nime ja prioriteetide osas järgmisel kokkusaamisel ehk siis Dostojevski õhtul, ilmselt järgmisel nädalal (kui mitte homme), olenevalt millal Cammu meiesuguste matside kultuurse harimise ette söandab võtta.

TiiT said...

Ok, siiski on teil natuke teistsugune nägemus. minu poolt võibolla ei leia see seepärast eriti poolehoidu, et mul pole seoses eelmainitud asjadega eesmärke. Teil aga on kõrged eesmärgid ja te kindlasti jõuate nendes kaugele.

Niisiis tuleb alla vanduda ja teie ideedega kaasa tulla. Ega ma tõesti ei pea nendesse maleteemadesse süvenema, selles suhtes on eriti just sul õigus, Tuul. Kui leian põneva teema, eks lisan ka enda poolt midagi, aga eelkõige ootan ma põnevaid õhtuid ja see on see, miks ma siin oma sõna ütlen.

fantunes said...
This comment has been removed by the author.
fantunes said...

Loodan, et minu viimane veidi kokkuvõtva moega postitus ei jätnud muljet soovist diskussioon lõpetada. Vastupidi, kindlasti on veel mitmeid seniväljakäimata mõtteid, mida välja pakkuda, seda nii blogi nime kui suunitluse osas. Innovaatilised ideedegeneraatorid, jätkakem oma holistlikku mõõdet omava interdistsiplinaarse aruteluga:)

karmen said...

Kuule, fantunes, oma viimase kirjutisega jätsid mulje justkui keegi oleks kultuurselt haritud ja keegi mitte..... Dostojevski loomingu allusiivsete aspektide teadmine seda nüüd küll ei tõesta.

Aga ühesõnaga, Dostojevski filmi- ja kirjandusõhtu sõltub sellest, millal saame Rixi juures seda korraldada, sest mul on need 10 osa DVDl, mida saab vaadata ainult arvutist (vähemasti minu DVD-mängija ei aktsepteeri). Rixi juures on sellepärast hea, et tal on vajalik tehnika olemas ja saab seina pealt vaadata.

Ärge mingit loengut küll kartke/lootke- lihtsalt võin rääkida nendest nüanssidest ja faktidest, mis tema loomingule (lisaks süzee ja faabula huvitavusele) veelgi lisaväärtust annab. Ega me kõiki osasid niikuinii ära vaadata ei jõua, võib olla ainult kaks nendest. Aga film iseenesest on superhea, ülipuhtad karakterid, tekstitruudus ja millised ilmed, emotsioonid....... Pealegi on filmis Aglaja osatäitja superarmas naine (ma ei teagi ühtegi nii armast näitlejat võrdluseks tuua) ja Nastasja Filippovna on üliilus naine. Kujutate vahet ette, eks?!

Novot, kõrvale siis samovaritee (ainult et ilma samovarita) ja parankad :)

fantunes said...

Nii, esimene variant Dostojevski õhtuks oleks reedel. Riks oli Dostojevski nime kuuldes loomulikult jube õhinas ja ekstaasis, on ta ju seda kirjandusklassikut juba lapsest saati fännanud, (ööd möödusid tihtilugu "Kuritöö ja karistuse" najal uinudes) ning pakkus välja et võiksime edaspidisedki kabe-male õhtud Dostojevski teemadega asendada. Viimane pinksiturniirgi olevat tal selle pärast vahele jäänud, et ei raatsinud Dostojevskit käest panna. Ja üldse, ka blogis võiksime ehk kajastada vähem plastmassnuppude diagonaalsuunas klõbistamist ja rohkem vaimu harivat Dostojevskit. Või kuidas?

fantunes said...

Kuna mitmedki on pärast viimast postitust mind pommitanud küsimustega, kas Riks on tõesti selline nohkar, nagu ma teda seal kujutasin, siis neile teadmiseks: ei ole. Muus osas oli tegu irooniaga, aga et reede võimaliku varjandina Riksi poolt välja pakuti, on ikka tõsi. Ahjaa, seejuures arvas ta, et ehk elab tolle õhtu isegi üle:P